No i mamy styczeń! Czas podsumowań minionego roku oraz planowania działań na rok kolejny. W moim przypadku trzeci raz w blogowej formie:

Zobaczmy, co ciekawego wydarzyło się w ostatnich 12 miesiącach.

Co było…

“Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów” (chińskie przysłowie):

Picture1

Na początku 2021 roku postanowiłem, że nie zmieniam długofalowego celu, który polegał na zdobyciu umiejętności budowania systemów zawierających Frontend, Backend oraz Integrację z systemami zewnętrznymi z wykorzystaniem elementów wymienionych na zdjęciu. Wprowadziłem trzy-kolorowy stopień osiągnięć:

 • zielony
  • najwyższy, oznaczający umiejętności pozwalające na realizacje zagadnień
 • niebieski
  • praktyczne znajomość
  • pozwala na realizację zagadnień z większym wsparciem wyszukiwania i analizowania pomocnych treści
  • do osiągnięcia najwyższego stopnia, potrzeba więcej treningów
 • czarny
  • wiedza teoretyczna, pozwalająca dyskutować w danym temacie

Planowałem większą część czasu poświęcić zagadnieniom dookoła Frontendu. Kierunkiem było podejście JAMstack z wykorzystaniem frameworków C# Blazor oraz F# Bolero.

Osiągnięciami i przemyśleniami miałem dzielić się na tym blogu.

Co jest…

“Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów” (chińskie przysłowie):

Picture2

Design

Przez cały poprzedni rok nie natrafiłem na materiały, które radykalnie zmieniłby moje podejście do wytwarzania oprogramowania. Niezmiennie trzymam się koncepcji z kursu Advanced Distributed System Design (ADSD).

Brakującym elementem w całej układance była wiedza z programowania Webowego. Sprawdziłem, o co w tym chodzi i od razu natrafiłem na styl architektoniczny Model-View-Update (MVU). To właściwie zamknęło temat projektowania, dlatego zamieniam JAMstack na MVU, jako główny koncept projektowy.

Develop

80% dostępnego czasu spędziłem na ćwiczeniu programowania Webowego z użyciem dwóch frameworków: F# Bolero oraz C# Blazor. Pierwszy z nich rozszerza drugi o implementację wzorca Model-View-Update oraz wiele innych przydatnych mechanizmów.

Pozostałe 20% poświęciłem przepisywaniu na język F# systemu komentarzy na blogu, który zrealizowany jest z wykorzystaniem wybranych technik wymienionych na zdjęciu.

Test

Dalej bez zmian. Dzielenie kodu na małe, niezależne części, które można przetestować za pomocą automatycznych testów jednostkowych oraz manualnych testów integracyjnych sprawdza się dość dobrze.

Deploy

Również bez zmian. Tematy czekają na swoją kolej.

Blog

Od strony wizualnej nic się nie zmieniło. Napisałem 8 artykułów, o dwa mniej w porównaniu do poprzedniego roku.

Co będzie…

Rok temu, o tej porze, dokładnie wiedziałem, czym będę się zajmował w kolejnych miesiącach. Dzisiaj nie mam sprecyzowanych celów. Plan jest taki, aby na bieżąco wybierać tematy z puli, zgłębiać zagadnienie i dzielić się poznaną wiedzą.

To tyle, jeśli chodzi o podsumowanie minionego roku. Dzięki za przeczytanie artykułu. Powodzenia z Twoimi planami oraz ich realizacją!

=

Komentarze